Gabby – Jazyková škola Žilina

Metóda hravej výučby angličtiny

Niečo málo o metóde hravej výučby angličtiny

Tento názov si veľa ľudí vykladá alebo prirovnáva k Montessori. Vedia ale ľudia čo táto metóda hravej výučby angličtiny znamená a čo obnáša?

Na začiatok trošku osobného múdra. V dnešnej dobe, kde montessori hračky a knihy kúpite už aj v obchode, kde kúpite mlieko a pečivo si vie každý predstaviť čo, a ako táto metóda funguje. Vyvediem vás ale z tohto omylu. Montessori nie je o moderných, farebných, jednoduchých hračkách. Už aj zo slovného spojenia Montessori filozofia je známe, že ide o filozofiu, kde sa určitý človek venoval pozorovaniu detí a vytvoril vlastnú metódu. Stačia vám kamienky z potôčika a suché konáre a viete viesť dieťa touto metódou. My ale pri práci s deťmi využívame viacero metód (a že ich teda je) a Montessori je len jedna z mála, kde sme čerpali inšpiráciu, tak si poďme teda povedať čo to tá metóda hravej výučby angličtiny teda je .

Áno sú školenia, kde vás prevedú všetkými stupňami a bude z vás profesionál. Teda aspoň na papieri. angličtina hravou formou

Čo chcem povedať týmto dlhým úvodom?

Vedieť učiť a naučiť dieťa, je dar, ktorú musí mať učiteľ v sebe.

Pre predstavu načrtnem:

Vyučovacia hodina v školách trvá 45 minút, ani u nás tomu nie je inak. Je to dosť dlhý čas pre dieťa na sústredenie. Lektor musí deti zaujať, aby sa deti na hodine pridali. Preto sa snažíme do kurzu dávať maximálne 8 detí, aby sme sa vedeli individuálnejšie venovať, každému z nich. 8 je výborný počet, ako aj na súťaž, pri ktorej ich rozdelíme na 2 skupiny, kde súťažia 2 tímy, a taktiež, ak hrajú hry v pároch.

Niektorí ľudia majú názor, že táto metóda nefunguje, nakoľko sa deti len hrajú.

,,Deti sa len hrajú a tancujú‘‘ – toto vidia ostatní

,,Energizéry, warm upy a rozcvičky‘‘ – toto vidíme my

 V dnešnej dobe majú deti naozaj  naplnený a nalinkovaný celý deň. Ráno od zobudenia, po uspávanie, kde je na poradí presne daná rozprávka, ktorá sa bude čítať, raňajky, ktoré sa budú papať, oblečenie, ktoré si deti oblečú na druhý deň ráno. Toto beriem len ako plus, každý človek potrebuje mať rutinu. Či už dieťa alebo dospelý. No deti to vnímaj inak.

Často sa stretávam s reakciou rodiča, ktorý povie, že deti na kurze len kreslia, tancujú alebo spievajú a že toto môžu robiť aj doma. Pustia youtube a kúpia nejaké omaľovánky. Pokiaľ hovoríme o kurze, kde sú škôlkári, tak áno – presne tak to je. Ale čo sa za týmito aktivitami skrýva, už rodič nerieši.

Poďme si trošku rozobrať deň dieťaťa.

Vždy treba myslieť v prvom rade na to, že každé dieťa je individuálne a treba k nemu tak aj pristupovať. Vo všeobecnosti rátajme ale s dieťaťom čo chodí do škôlky, potom má jeden pohybový a jeden intelektuálny krúžok.

Ráno dieťa príde do škôlky, kde sú na neho kladené taktiež nároky ako aj na vás v práci. Jeho vnemy sú naplnené kreslením, hraním, cvičením, spievaním, tancom, nacvičovaním besiedok pre rodičov atď. Teraz toto dieťa absolvuje naozaj náročný deň a potrebuje si baterky dobiť. Ide na krúžok. Ten pohybový naozaj kvitujem, lebo to je najlepšie na dobitie energie. Ale potom má prísť na taký, kde musí mozog opäť zapojiť, ale energia je po celom dni v škole alebo skôlke minutá. Preto na kurzoch máme zapojenú hudbu a tanec. Lebo tá všetky deti nakopne.

Rozprúdiť v deťoch energiu je veľmi dôležité, aby spolupracovali. Ale zase nie moc, lebo potom sú ako z divých vajec. Udržať v triede poriadok a disciplínu, ktorá je spojená so zábavou a zároveň výučbou nie je vôbec ľahké.

Rada na záver:

Ak chcete deti doma učiť angličtinu, určite to vyskúšajte, ale pripravte si veľa energie a kvalitnú osnovu.